Haz 22, 2018
413 Views
0 0

A4988 Step Motor Sürücüsü

Yazar

 

 

a4988 step motor sürücüsü 8-35 Volt arasında motor besleme  ve 3 -5.5 çalışma gerilimine sahip max 2A akım çekebilen kolay kullanılabilen zamandan kazandıran yetenekli bir sürücüdür.

 

 

bacaklarını inceleyecek olursak motor beslemek için ayrı iki adet pin bulunmakta VMOT isimli pin motor beslemesinin (+) , yanındaki pin GND ise ground (0V) u ifade etmektedir.

Enable pini ise çoğu chipte bulunan CS (chipSelect) bacağına karşılık gelmekte ve sürücüyü aktif yada pasif yapmaktadır. Üzerindeki çizgi 0V  (low level ) ta aktif olduğu anlamı taşır. Bu pin 5V olduğu sürece step motor sürücü çalışmaz.

 

MS1 ,MS2 VE MS3 pinleri ise tabloda görüldüğü üzere step motor  çözünürlüğünü ifade etmektedir.bir başka deyişle hangi modda çalışacağını belirlemek için kullanılır.

Yarım adım , tam adım gibi..

 

Reset pini adından da anlaşılacağı üzere sürücüyü sıfırlamak “resetlemek” için kullanılır. Low level (0V) da aktiftir.

Sürücümüze güzel bir özellik katan Sleep pini ise sürücüyü uyku moduna alıp daha az akım tüketmesini sağlayan pindir. Reset pininde olduğu gibi bu pinde low level (0v) da aktiftir.

Step pini ise step motorumuzun adımlarını ( hızını) ayarladığımız pindir. Clock pulse şeklinde verilmesi gerekmektedir.örneğin 1us low 1us high yaparak bu pini kullanabiliriz. Programı incelediğimizde daha net anlaşılacaktır.

1B , 1A , 2B ,2A pinleri ise step motorumuzun uçlarıdır.bu pinlere step motorumuzu bağlayacağız.

Vdd ve Gnd pinleri ise sürücümüze besleme pinlerdir. 3 – 5.5 Volt arasında besleme yapabiliriz.

Datasheet

A4988

Makale Kategorileri:
3d Printer
http://teknobayt.com

Teknobayt Tasarım Stüdyosunun tasarımcısı, ve kurucusudur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir